Sarıkamış Şehitlerini Anma Etkinliklerinde 2. Gün

1914’te ülkemizi Kars ilimizi Rus askerlerinden almak için yola çıkan Mehmetçiğimiz’den 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.

Bu harekatın 106. yılının anma etkinlikleri’nin ilk günü 8 Ocak 2021’de Mevlid-i Şerif programı ile başlamıştı.

Bugün 2. günü olan etkinlikte, Gençlik Ve Spor Bakanı Kasapoğlu eşliğinde Kardan yapılan Şehit Askerlerin heykelleri sergisi açıldı. Mehmet Muharrem Kasapoğlu yaptığı konuşmada Bu şanlı destanı, hiç kimsenin kötü emeline yar etmeyeceğiz. Bu bilinci diri tutma adına tüm çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ecdadın izinde yürüyüş ilelebet sürecek” dedi.

Tören’de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de kardan heykeli yapılan askerlerin, Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerlerimizi temsil ettiğini, şehitlerimizi minnetle yad ettiğini açıkladı.

Dönmez açıklamasına şunları da ekledi, “Burada yaklaşık 90 bine yakın şehidimiz var. Bunların büyük bir kısmı maalesef donarak hayatını kaybetti. Şu an önümüzdeki, bulunduğumuz heykel de aslında donmuş askerimizin temsili. Biliyorsunuz, heykeli taşa, ahşaba, mermere işleyebiliriz ama burada yaşanmış bir olayı aksettirmesi adına son derece önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burada yaklaşık bir haftalık emek verilmiş. Biz şehitlerimizden razıyız, Rabb’im de onlardan razı olsun.”

106. Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliği JAK Timi’nin yaptığı kayak gösterisiyle son buldu.

Gençlik Ve Spor Bakanlığı Twitter hesabından atılan tweet’le ise şu mesaj verildi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir