Uzaktan eğitim yaparken sağlığınızı da koruyun!

Zoomda ve team link programlarında ders yapmak hayatımızın bir parçası oldu. Eğitimciler ders anlatırken, öğrenciler ders dinlerken saatlerce ekran karşısında kalıyor. Sürekli ekrana bakarken gözlerimizi nasıl koruyacağız? Uzun süre hareketsiz kalmak sağlığımızı nasıl etkiliyor? Ne tür egzersizler yapmalıyız? İşte bütün bunların cevabı haberimizde;

Salgın ile birlikte hayatımızda birçok değişiklikler oldu. Hafta sonu kısıtlamaları yeni yeni alışkanlıklara yol açtı. Ailelerde çeşitli aktivitelerin yapıldığına şahit olduk. Sosyal hayatta çok fazla değişiklikler yaşarken eğitim de de yeni bir yönteme geçmiş olduk. Uzaktan eğitimin de kendi içinde problemleri, olumlu ya da olumsuz yanları var.

Ders anında ve dersten sonra yapılması uygun olan egzersizler;

Ders Aralarında Yürüyün :

Saatler boyunca bilgisayar başında oturmak vücudunuzu ve sindirim sisteminizi olumsuz etkileyecektir. Uzun saatler hareketsiz kalmak sindirim sisteminizi yavaşlatır ve kilo almanıza sebep olur. Kilo almamak ve sağlığınızı korumak için ders aralarında yürüyün.

Gözlerinizi koruyun :

20 dakikada bir gözlerinizi ekrandan uzaklaştırın ve 20 saniye uzak bir noktaya bakın. Bu oluşabilecek görme sorunlarına karşı ufak bir önlem almanızı sağlayacaktır.

Palming Yapın – Gözlerinizi Dinlendirin :

30 dakikalık bir dersten sonra gözlerinizi en az 30 saniye kapalı tutun. Gözleriniz kapalıyken ellerinizi avuç içiniz ısınana kadar birbirine sürtün ve göz kapağınızın üzerine koyun bir müddet bekleyin. Bu yöntem ile göz kaslarınız ve göz sinirleriniz gevşeyecektir.

Bilgisayarın Işığını Kısın :

Monitörlerin yüksek ışıkları da gözleri fazlasıyla yormaktadır. Bilgisayarınızın ışığını en yüksekte kullanmaktansa biraz düşürmeniz gözleriniz için daha iyi olabilir.

Duruşunuzu Düzeltin :

Bilgisayar başında saatlerce oturmak kas ve iskelet problemlerine yol açabilir. Peki bilgisayar başında nasıl oturmalıyız:

Egzersiz Yapın :

Uzun süre masa başında oturmak kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla bel ve boyun kaslarında tutulma, uyuşma, karıncalanma hatta toplardamarda kan pıhtısına sebep olabilir. Egzersiz yapmak herhangi bir yan etkisi olmadan kan dolaşımını hızlandırır.

Bu konuda aşağıdaki linke tıklayarak Sağlık Bakanlığı’nın önerilerine ulaşabilirsiniz.

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/saglikli-beslenme-hareketli-hayat-db/dokumanlar/Brosurler/brosurler/masa-basi-egzersiz.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir