ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı Şehir Geçişi yolu açılışını gerçekleştirdikten sonra, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantı ile ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Projemizle TOGG otomobilinin pillerinde kullanılacak lityumu buradan temin etmeyi planlıyoruz. Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlarda bu lityum kullanılacaktır” dedi.

Ayrıca konuşmasında Erdoğan, “bugün resmî açılışını gerçekleştirdiğimiz, ülkemizin en stratejik yer altı kaynaklarından olan bor madeni atıklarını insana, çevreye duyarlı bir üretim modeliyle işleyecek olan ETİ Maden Lityum Üretim Tesisi’nin hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Karadeniz’de bulunan doğalgaza da değinen Erdoğan, “Hamdolsun ilk neticeye ulaştık. Karadeniz’deki Tuna 1 Kuyusunda keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük keşif gerçek potansiyeli ortaya koymuştur. İnşallah bu keşiflerle ülkemizin dışa bağlılığını azaltmayı hedefliyoruz. Daha uygun fiyatlarla doğal gaz sunmanın yanında cari açıkta da önemli avantaj elde edeceğiz.” dedi.

“Ekonomide maruz kaldığımız saldırıları en kısa sürede geride bırakmayı ümit ediyoruz. Yapısal reformları hızlandırarak faiz, kur ve enflasyon şer üçgenini kırarak üretim ve istihdam temelli bir sistem kurmaya hazırız. Hedeflerimize ulaşabilmemiz neyi nasıl ne şekilde yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız.” dedi.

Resim

Resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir