Türkiye’nin Deprem Gerçeği

Son günlerde tekrar yüzleştiğimiz bir gerçek. Türkiye deprem fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Geçmiş tarihlerde birçok bölgede bu gerçeği yaşayarak deneyimledik. Deprem ile mücadelede daha aktif bir yol oynamamız gerekirken, deneyimlerimize rağmen mücadelemizde zayıf kaldık. Peki neler yapabiliriz ? İşe kendimiz için çok basit bişey yaparak başlayabiliriz.

Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Deprem sonrasında ilk 3 günde, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarımızı giderebileceğimiz, yardım ekiplerinin ulaşması için yerimizi tespit edebilecekleri teknik cihazları barındırabileceğimiz ve bizim için önemli olan evrakları koyabileceğimiz bir yaşam destek çantasıdır. 

Deprem çantası kişisel bazda hazırlanmalıdır ve hafif olmalıdır. Ayrıca deprem anında elimizin altında olabilecek bir yerde muhafaza etmeliyiz. Bu bilgilerden sonra deprem çantamızı hazırlamaya başlayabiliriz.

1- su,

2- uzun süre bozulmayan yiyecekler,

3- basit ilk yardım çantası,

4- el feneri ve yedek pilleri,

5- power bank,

6- Telefon ve şarj aleti,

7- Telsiz,

8- uyku tulumu,

9- giysi,

10- bir miktar para,

11- mendil,

12- önemli telefon ve kişi bilgilerini içeren defter,

13- çakmak,

14- çok amaçlı çakı,

15- düdük,

16- kullandığımız ilaçlar.

Deprem çantamızı en basit şekli ile yukarıdaki malzemelerle hazırlayabiliriz. Ömrü geçmiş yiyecekleri değiştirmek ve teknik cihazlarımızın çalışabiliyor olduklarını kontrol etmek için bazı aralıklarla çantamızı revize etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir