Sivil Toplum Kuruluşları İzmir İçin Seferber Oldu

İzmir depreminin ardından Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, AFAD, UMKE gibi resmi kuruluşlarla birlikte Sivil Toplum Kuruluşları da İzmir için seferber oldu.

İHH Ekipleri İzmir’e doğru yola çıktı

İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğünde depremin ardından ilk etapta 226 kişiden oluşan İHH Arama Kurtarma ekibi, AFAD koordinesinde İzmir’deki çalışmalara dahil olmak üzere İstanbul Sakarya, Konya, Bursa dahil toplamda 24 ilden yola çıktı.

ihh-arama-kurtarma-ekipleri-izmir-icin-yolda-3.jpg
Deniz Feneri Derneği
Mobil büfemiz İzmir’e ulaştı…
@denizfeneriorg
ile birlikte İzmirli vatandaşlarımızın ve destansı bir mücadele veren arama kurtarma ekiplerimizin yanındayız.
Bu zorlu günlerin yaralarını hep birlikte saracağız inşallah…
Image


@denizfeneriorgŞu ana kadar Afet bölgesinde 15 kişi, 5 araç, 8 gönüllü ekibimizle *Arama kurtarma çalışmalarına destek *3000 kişiye çay ve çeşitli ikramlar *200 kişiye Battaniye *Belirli periyotlarla dezenfekte işlemi *Maske dağıtımı Gerçekleştirilmiştir.

AKUT ENKAZ ALTINDAN 9 KİŞİYİ KURTARDI

Ülkemizin en önemli afetlerinden 1999 Büyük Marmara Depremi’ndeki rolüyle ülke gündemine giren AKUT, 30 Ekim 2020’de gerçekleşen Ege Depremi’nin arama kurtarma çalışmalarına; 17 farklı ekip ve 193 gönüllü ile katıldı. Sahada bulunan 3 adet arama kurtarma köpeğinin gerekli anlarda enkazlara yönlendirildiği bildirildi.

Farklı enkaz noktalarında kurtarma çalışmaları gerçekleştiren AKUT, şu ana kadar 9 canlı kazazedenin enkazlardan çıkarılmasına yardımcı oldu.

Yerin 16,54 kilometre derinliğinde gerçekleşen, büyüklüğü 6.6 ile 6.9 arasında tahmin edilen ve 35 adedinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere; toplam 470 artçı sarsıntı yaşatan depremde, 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 804 kişinin yaralandığı belirtildi.

AKUT tarafından yapılan açıklamada, Ankara, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Fethiye, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kaş Kuşadası, Manisa, Marmaris, Rize, Trabzon ve Yarımada, ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarında yer aldığı vurgulandı.

CANSUYU İZMİR İÇİN SEFERBER

Cansuyu Derneği İzmir’de gerçekleşen depremin yaralarını sarmak üzere harekete geçti.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen ve çevre illerde de yoğun şekilde hissedilen deprem sonrası Cansuyu Derneği afet bölgesinde seferberlik ilan etti. AFAD’ın açıkladığı bilgilere göre 6,6 şiddetinde gerçekleşen deprem sonrası 25 vatandaş hayatını kaybederken 800’ün üzerinde yaralı bulunuyor. 

Depremzedelerin yaralarını sarmak üzere olayın meydana geldiği ilk anda kriz masası toplayan Cansuyu Derneği, AFAD ile işbirliği halinde deprem alanındaki acil ihtiyaçları tespit ederek ekiplerini araziye gönderdi. Bölgeye intikal eden Cansuyu İzmir Temsilciliği enkaz alanında yerini alırken, Kriz Masası tarafından koordine edilen diğer temsilciliklerde seferberlik ilan etti. Bir yandan arama kurtarma çalışmalarına destek veren Cansuyu ekipleri, diğer yandan depremin yaşandığı ilk saatlerden itibaren afet bölgesindeki depremzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılıyor.

Meydana gelen deprem sonrası İzmirlilere ve milletimize baş sağlığı dileyen Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü: “ Dün saat 14:51’de İzmir Seferihisar merkezli bir deprem meydana geldi. AFAD’dan aldığımız güncel bilgilere göre 70’in üzerinde vatandaşımız enkazdan sağ çıkarılırken maalesef 25 vatandaşımızı kaybettik ve 800’ün üzerinde de yaralı var. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm milletimize baş sağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de Allah’tan acil şifalar diliyorum.” dedi.

Çalışmaların süratle başladığı belirten Köylü: “Olayın meydana geldiği ilk saatlerden itibaren arazide tespitlerimizi yaptık. Genel merkezimizde kriz masasını topladık ve bölgeye intikal ettik. AFAD ile istişareli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cansuyu Derneği olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, kardeşlerimizin yaralarını sarmak için elimizden gelen gayretle çalışacağız.” dedi.

AFAD ile istişare ettiklerini belirten Cansuyu Başkanı: “AFAD’ın süratli bir şekilde organize olarak acil kurtarma işlemlerini başlatmış olması mutlu olduğumuz bir durum. ilk andan itibaren profesyonel şekilde ekipler çalışmalarını gerçekleştiriyor. İnşallah bu çalışmalar daha da geliştirilir, çünkü Türkiye depremler ülkesi, her an her şeyin olabileceği için ekiplerin hazır olmasında büyük fayda var. Bizde bu süreçte acil olarak hangi konularda yardım yapacağımızı AFAD ile istişare ediyoruz. Zor bir süreç yaşıyoruz, Halen enkaz altında kardeşlerimiz var, onlara dua ediyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir