EBA canlı ders programı pedegojiye uygun mu?

Yukarıdaki tablo 23 Kasım 2020- 4 Ocak 2021 EBA canlı ders programı. Bu programda ilkokullar pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yani haftanın üç günü 15.50’de derse başlayacak ve 20.20’de ders sona erecek.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesine göre bütün sınıflar normal eğitime başka bir deyişle tam gün eğitime devam edecekti. Bu hedef büyük oranda tutturuldu. Hedef öğrencilerin sabah saat 9.00 gibi okula gitmesi, öğleden sonra da 14.30-15.00 gibi okuldan ayrılıp sosyal faaliyetlere vakit ayırması idi.

Bu hedef sadece yüz yüze eğitim için olmasa gerek. Bu programı yapanlar muhtemel ki, aynı saatlerde yoğunluk yaşanmasın ve EBA canlı dersler sağlıklı bir şekilde devam edebilsin diye düşündüler. Buraya kadar anlaşılabilir ancak, öğrencilerin özellikle ilkokul öğrencilerinin gelişimsel özellikleri dikkate alındığında ilkokul öğrencilerinin 20.20’ye kadar ders yapıyor olması pedogojiye uygun değil diye düşünüyor ve bu programın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz.

Yaz dönemi olsa belki bir nebze anlaşılabilir ancak önümüzdeki günlerde gündüzlerin kısa akşam ve gecenin uzun olduğunu düşünürsek bu saatte çocukların uyku saati çoktan gelmiş olmaktadır.

Programda her ne kadar 14.30 ile 16.00 saatleri arasında ders konulmuş olsa da okul idareleri bu saatte çocuklar sokağa çıkabilir gerekçesi ile o saatler arasına ders konulmamasını istiyor.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne programa bir de bu gözden bakmalarını tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir