Bakan Koca İstanbul için yeni kararları açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs vakalarıyla ilgili İstanbul Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yaptı. Koca, ”28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde” dedi. Koca ayrıca İstanbulda alınacak yeni önlemlerle ilgili kararları da açıkladı.

Son dönemde İstanbul‘da koronavirüste sayıların azami sseviyelere ulaşmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Vali Ali Yerlikaya, İBB Genel Sekreteri ve belediye başkanlarıyla bir araya geldi. İstanbul için alınabilecek yeni tedbirler masaya yatırılırken gözler toplantı sonrasına çevrildi.

Toplantının ardından ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamaları yaptı:

İstanbul’da uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmasını zorunlu kılmaktadır. İstanbul’da vaka Türkiye’nin yüzde 40’ını oluşturmuştur. Giderek artacaktır.

İstanbul’un 28 ilçesinde artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60 oranındadır. Öne çıkan nedenlerinde biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir.

Toplu taşıma, pazaryerleri, alışveriş mekanları müdahale bekleyen alanlardır. İstanbul’un yetkilileri ile sorunları tek tek ele aldık. Toplu taşımada risk devam ettikçe istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi gündeme getirilmiştir.

İstanbul’da sosyal mesafenin korunamadığı yerler semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanları. Sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin gözden geçirilmesi ele alınan konulardan biridir. Maske, sosyal mesafe ve temizlik.

Kalabalık ortamlardan çekinmeliyiz. Hayatımızı disipline sokmalıyız. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın, dışarıya çıkması gerekmeyenler lütfen evlerinden ayrılmasınlar. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Memleketten dönenler buluşmalardan kaçınsın. Kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.

Salgın ile savaşın bu aşaması disiplin istiyor. Asıl başarı hastanelerimize olabildiğinde az ihtiyaç duyabilmektir. Sağduyunuza güveniyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir