Ali Osman KURT | Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Kurt

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Kurt, “İslami İlimler ile İlahiyat Fakülteleri Arasında Müfredat ve Mesleki Haklar Açısından Bir Fark Var mıdır?” sorusunu cevaplandırdı.

YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra adaylar 6-14 ağustos tarihleri arasında yapılacak Üniversite tercihleri için araştırma yapmaya başladı.

Bu dönemde öğrenci ve veliler açısından kamuoyunda en çok tartışılan konulardan birisi de İslami ilimler ile ilahiyat fakülteleri arasında bir fark olup olmadığı. Bu soru ile ilgili Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Osman Kurt, Türkiye’de İslami ilimler alanında aynı müfredata sahip iki fakülte bulunduğunu, bunlardan birinin İslami ilimler, diğerinin ise ilahiyat fakülteleri olduğunu belirtti.

Kurt, isimleri farklı olan bu iki fakülte arasında müfredat ve programlar açısından bir fark bulunmadığını belirtirken, ayrıca her iki fakülteden mezun olan öğrencilerin üniversitelerde akademisyen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında öğretmen, müftü, vaiz/vaize, manevi danışman, dini rehberlik personeli olarak görev almakta, ayrıca özel kurumlarda istihdam edilmekte olduğunu da ekledi.

Sonuç olarak, her iki fakülte arasındaki tek farkın isim farkı olduğu ve bu fakültelerden mezun olan öğrenciler aynı mesleki haklara sahip olduğu netlik kazanmış oldu.