Ömer Döngeloğlu vefat etti

Ömer Döngeloğlu Hoca toplumumuz tarafından çok sevilen biri idi. Anlattıklarını sanki o anda yaşıyor gibi hissediyodunuz.

18 Nisanda sosyal medya hesabından paylaştığı söz ise hafızalara kazındı.

“Ey Allah’ım beni senden ayırma”

“RAMAZAN BU SENE AĞIR İMTİHAN OLACAK”

Paylaşımlar arasında Döngeloğlu’nun gerçekleştirdiği son sohbet konuşması da yer aldı. Yakın zamanda gerçekleştirdiği sohbeti salgın nedeniyle online olarak (İnternet üzerinden) gerçekleştiren Döngeloğlu’nun “Ramazan-ı Şerif bize bu sene ağır imtihan olacak” ifadelerini kullandığı görüldü.

Döngeloğlu, söz konusu sohbetinde şu ifadelere yer vermiş:

“Bizim için bu sene ağır imtihan olacak. Teravihlerimizi evlerimizde hiç değilse cemaat yaparak Allah’ım kılmayı, peygamberimizi de sevindirmeyi, Allah’ım seni de razı etmeyi bu Ramazan’da ve bayrama da gerçek bayramla çıkmayı ümmeti Muhammed’e, insanlığa nasip et yarabbi. Dualarımızın kabulü için, bütün geçmişlerimizin, atalarımızın ve ecdadımızın, din ve devlet büyüklerimizin, ahirete göçmüşlerimizin ruhu için, milletimizin, vatanımızın, devletimizin, insanlığın birliği, güç ve kuvveti, kardeşliği ve selameti için, hayırların fethi için, Allah rızası için el-fatiha.”

Ömer Döngeloğlu Hoca Efendi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dahil bir çok kişi taziye mesajı yayınladı.

Recep Tayyip Erdoğan@ Bir süredir Koronavirüs tedavisi gören, ömrünü İslam’ı öğretmeye, anlatmaya adamış ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu’nun vefatını derin bir teessürle öğrendim.

Değerli hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu: Uzun yıllardır beraber yol yürüdüğümüz, ülkemizin dört bir yanındaki yüz binlerce gencimize hakkı, hakikati Hz. Peygamberin (SAS) örnek kişiliğini anlatan ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu hocamızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Ömer Döngeloğlu Kimdir?

Ömer Döngeloğlu 1968’de Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. İlkokulu Zile Altunyurt İlkokulu’nda, ortave lise eğitimini Zile İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 

1986–1996 yılları arasında memleketi Tokat’ta İmam-Hatiplik yaptı. Kamuda uzun yıllar çeşitli idari görevlerde çalıştı. İslam tarihi ve Siyer-i Nebi üzerine yıllarca araştırma, inceleme, okuma ve gezilerde bulundu.